Mindig is szerettem volna kipróbálni egy bútordarab átalakítását, felújítását a Loire völgyi kastélyok pompájában. Valahogy bejön ez a megfakult giccs, a kopott arany részletek.
Annie Sloan könyvében láttam, hogy füstfóliával dolgozik és nagyon megtetszett. Épp kapóra jött egy régi tükör, amit a Vaterán vettem párezer Forintért. A hátsó lapját kicsit meg kellett szögelni, de amúgy teljesen jó állapotban volt. Ilyen volt tehát az átalakítás előtt:
Kezdetnek alaposan és precízen kiragasztottam a tükröt papírral, nehogy festékes legyen. Majd kezdődhetett a munka. A Chalk Paint festék Duck Egg Blue árnyalatát használtam. (Színezett házi krétafesték is megteszi, aminek elkészítését ebben a cikkben írom le.)
Eztán következik a “varázslat”, a füstfólia, amit eddig még sosem próbáltam, tehát most dolgoztam vele először, de biztosan nem utoljára 🙂 A Pentart füstfólia lapokból és a füstfólia pelyhekből is vásároltam arany színben, mert nem tudtam még, hogy melyiket fogom használni. A lapokat használtam végül, azzal sokkal gyorsabban tudtam haladni. Füstfólia ragasztó is kell hozzá, nagyon kiadós.
Amikor azt írják a füstfólia ragasztó csomagolásán,hogy nagyon vékony rétegben vigyük fel, akkor azt igazán komolyan is gondolják, mint kiderítettem 🙂 Tényleg leheletvékony rétegben kell felvinni, mert ha vastagabban hordod fel a felületre, akkor tiszta ragacs lesz a “simogató” ecset is, képtelenség lesz dolgozni vele. Tehát egy kis puha ecsettel felvittem vékony rétegben a ragasztót annak a felületnek egy részére, ahova a füstfóliát szántam, nevezetesen a keret egy részére.
Ha megvan, várjuk meg, míg annyira megszárad, hogy teljesen áttetsző lesz a ragacs a felületen. Aztán a füstfólia illesztése következik. Leheletvékony a fólia, könnyen szakad és tapad még a remegő, kissé nyirkos tenyeremhez is 🙂 No, de óvatosan a ragacs fölé visszük és egy tiszta, puha kis ecsettel rásimogatjuk. A felesleget letépjük, levágjuk vagy lesöpörjük.
Kell egy kis idő, meg gyakorlás, mire kitapasztalja az ember a füstfólia használatának módját, de bele lehet jönni 🙂 Lefedem tehát ezzel a módszerrel a teljes területet, amit szeretnék. Óhatatlan, hogy itt- ott meggyűrődjön, elszakadjon a fólia, főleg a domború részeknél, de ez ennél az antikolt stílusnál egyáltalán nem baj. Ha hézagok képződnek, egy kis füstfólia “fecnit” nyugodtan tapasszunk oda.
A gyártó javasolja a füstfóliázott felület utókezelését vizes bázisú lakkal, de én inkább áttetsző wax- szal kezeltem, mivel antikolni akarom sötét wax- szal is.
Az áttetsző wax után következik az antik wax, azaz a sötét színű, amitől igazán patinás, antikolt felületet kapunk majd. Figyelem! A színtelent ezért kihagyni nem szabad!
Igaz egy egész napom ráment, mire elkészült, de úgy gondolom, hogy ez a tükör remekül fog majd mutatni a hazai Provence vendégház kandallójának párkányán 🙂
Sziasztok!
Gyönyörű dolgokat lehet ezzel a festékkel művelni. Csempét át lehet vele festeni, úgy hogy vízálló legyen?
Szia Magdi! Csempe festésére matt zománcfestéket ajánlok, vagy műanyagfestéket. Krétafesték nem alkalmas rá, mert nem lesz vízálló. Üdv, Barbi
Szia Barbi ! Milyen műanyagfestéket ismersz és tudnál ajánlani ? Én csónkot festettem festékspray-vel, de az eredmény nem tetszik igazán, mert ha fényes a felület, akkor megfolyik, ha spriccelt csak, akkor meg olyan matt smirgliszerű, dorozmás felületet ad, ezen kívül leheletvékony és minden karcolásnál lekopik… Szóval nem telitalálat csónakra, az biztos.
Szia! Düfa Kunststoff Flüssig műanyagfestéket ajánlom.
Különböző színeket ,hogy lehet kikeverni?
Köszönöm
A blogon a DIY kategóriában ezt is megtalálod, leírtam részletesen.
CSODÁLATOS! A sok hasznos tippet pedig köszönöm!