Amikor ezt a bejegyzést írom, az a helyzet, hogy Magyarországon képtelenség beszerezni az Annie Sloan – féle Chalk Paint krétafestéket, ami a hobbi bútorfelújítók álom festéke – állítólag. Bár a hírek szerint a Nemiskacat bloggere, Enikő fogja forgalmazni idehaza is, de az engedélyeztetés még folyamatban van. Nekem viszont most kell a chalk paint, a krétafesték, ezért keresni kezdtem a neten. Találtam is többféle házilagos Chalk Paint receptet, melyek a krétafesték házi elkészítését írják le. Én az Édes Öko Otthon blog receptjét próbáltam ki. Tökéletesen bevált és most leírom a saját verziómban is, lépésről- lépésre a krétafesték házilagos elkészítési módját.
Krétafesték házilag
A krétafesték összesen 4 részből áll:
• 1 rész hagyományos modellgipsz ( fél kg 150,-Ft 🙂 )
• 2 rész beltéri, latex falfesték ( 5 liter kb. 5.000,-Ft. Fontos, hogy latex legyen!)
• 1 rész víz
A kívánt mennyiségtől függően határozd meg 1- 1 rész űrtartalmát. Ha pl. összesen 4dl kikevert krétafestéket akarsz kapni, akkor 1 rész 1 dl legyen. A legegyszerűbben ezt úgy tudod kimérni, ha egy ásványvizes flakon alját levágod és pl. filccel bejelölöd rajta 1 dl víz szintjét. Majd ismét, egészen 4dl víz szintjéig. Aztán a vizet kiborítod, szárazra törlöd a palackot és kezded a gipsszel, az első jelölésig. Majd jön a beltéri, latex falfesték a harmadik jelölésig. Végül pedig a víz a negyedik jelölésig. És az egészet jól összekevered. Tényleg jól kell keverni, esetleg egy kézi habverő sem árthat, mert a gipsz miatt kezdetben kissé darabos lehet, de hamar egyneműsödik és festés közben a felület különben sem lesz darabos.
Színes krétafesték
Ha színes krétafestéket szeretnél keverni házilag, használd a fenti receptet, de színes beltéri, latex falfestékkel. Én pl. az OBI- ban kevertettem az Annie Sloan Chalk Paint Provence árnyalatára hajazó színt. 3.500,-Ft volt 2,5liter kikevert, színes, beltéri latex falfesték. Mondanom sem kell, hogy ebből mennyi krétafestéket elehet házilag kikeverni 🙂 Supralux latex bázisba keverik a színpigmenteket az OBI- ban, a képen látható a 10BG 38/119- es árnyalat az OBI színpalettáról.
Akár színes, akár fehér beltéri latex falfestékből kevered a krétafestéket házilag, a fenti recept szerint, mindenképp olyan festéket kapsz, amit a lekenni kívánt felület előkezelése (csiszolás vagy festék lemaratása) nélkül használhatsz és száradás után matt, kréta- szerű felületet kapsz, ami finom csiszoló papírral csiszolható, koptatható. Mint a krétapor, úgy font porlani, amikor csiszolod, innen a neve: krétafesték. A csiszolás mértékének függvényében nagyon, vagy csak kissé antikolt/ koptatott felületet kaphatsz.
Utolsó lépésként színtelen wax- ot (viasz) használjunk a felület kezelésére. Idehaza kapható a festékboltokban a PNZ wax, ami kiválóan vízhatlanítja a felületet. Egy ecsettel bőségesen felkenjük a teljes felületre, majd a felesleget egy pamut ronggyal visszatöröljük. Én várni szoktam 1 napot, hogy a fa beszívja a wax- ot és általában utána már nem is kell visszatörölni.
A még antikoltabb, “koszos” hatás kedvéért a színtelen wax- ra sötétbarna wax- ot is kenhetünk. Fontos, hogy előtte mindenképp kezeljük színtelennel is a felületet! Elvileg kültéren is megállja a helyét a wax, ellenáll az időjárás hatásainak. Én még nem próbáltam, de az az érzésem, hogy ha kültérre festenék valamit, aminek hosszan szeretném megőrizni az élettartamát, akkor inkább vizes bázisú lakkal felületkezelném. Ellenkező esetben attól tartanék, hogy az idő(járás) még hozzájárul a munkám patinájához 🙂
Én ezen a falikaron próbáltam ki először ezt a házilagos krétafestéket, PNZ wax- szal, nagyon jól sikerült, bátran ajánlom a használatát.
Sziasztok! Nagyon tetszik az oldal!! 🙂 A kretafestekkel kapcsolatban annyit szeretnek megkerdezni hogy milyen anyagra lehet felfesteni meg?? itt lattam fara es femre,üvegra es tükörre is lehet?? Szep nepot kivanok1
Szia Edina!
Szerintem a krétafesték mindent “befog”. Szerintem még a tükörre is simán rá lehet festeni. Bár kicsit furcsa egy tükröt, magát az üvegét lefesteni… De egyébként textilt is lehet festeni vele.
Sok sikert a kipróbálásához! 🙂
Üdv,Barbi
Szia!
Ezt a krétafestéket lehet lambériára is rátenni?
Köszi
Szia BArbi,
kipróbáltam a festéket nekem sajnos tele van apró darabokkal!! ami festés közben sem múlik el.Nagyon alaposan elkevertem az elején szerintem! Tudnál nekem tippet adni? Köszönöm
Szia!
Jobb tippem nincs, mit hogy jól el kell keverni. Akár egy kézi habverővel 🙂 Nekem teljesen csomómentes volt egyébként.
Üdv,
Barbi
Szerintem próbáld meg átszűrni. Kerámiákat mázakhoz úgy szűrűnk át, hogy egy vödörre nylonharisnyát feszítünk…
Tapasztalt kézművesként szeretnék tanácsot adni a sima festék eléréséhez. Nem kell semmin változtatni, csak az alapanyagok összekeverésének sorrendjén. 1. víz. 2. gipsz. 3. festék. Az arányokat előre érdemes kimérni külön tálakba. A flakonba öntött vízhez kanalanként kell a gipszet hozzáadni, és minden kanálnyit kicsit szórva, hogy ne egy kupacként pottyanjon a vízbe, megvárni amíg magától lesüllyed, és tovább adagolni egy újabb kanállal, amíg el nem fogy a gipsz. Ekkor lehet megkeverni, majd hozzácsurgatni a festéket, most is folyamatos kevergetés közben. Kizárt hogy csomós legyen! Üdvözlettel: mse
Kedves Barbi
Én a virágüzletem bútorait szeretném így elkészíteni.
Van asztalom, komódom szekrényem és mindet szeretném antikolni 😃
Utolsó lépésnek mit vigyek fel, hogy a festés tartós legyen?
Köszönöm a segítséget 😄
Üdv: Annie
Kedves Annie! Szerintem matt parkettalakkal kezeld utolsó lépésben. Az tartósabb, mint a wax. Üdv, Barbi
esetleg szűrd át 😀
Szia!
Szuper a bejegyzés, nagyon informatív. 🙂
Még tudnál abban segíteni, hogy milyen ecsettel vitted fel a festéket, illetve a vaxhoz milyen ecsetet használtál?
Köszi!
Bori
Szia Bori!
Gyakorlatilag mindegy, hogy milyen ecsettel dolgozol. Én párszáz forintos lapos ecsetet vettem hozzá. Vannak méregdrága ecsetek is, de hogy megértsd, az miért olyan profi, ahhoz sokat kell festened és kezdetnek a legegyszerűbb ecset is megteszi, az a véleményem. A waxhoz érdemes olyan ecsetet venni, ami “hegyes” vagy “csúcsos”, nem is tudom hogyan mondjam. Azért fontos ez, hogy a résekbe, sarkokba, mélyedésekbe is bele tudjuk vinni vele alaposan a waxot 🙂 Ezen a képen jól láthatod, hogy mire gondolok: http://hazaiprovence.hu/wp-content/uploads/2014/09/DSC_0005-med-logo.jpg A hozzá tartozó bejegyzést pedig itt találod, abban írok a waxolásról bőven: http://hazaiprovence.hu/fako-pompa-egy-regi-tukor/
Remélem, tudtam segíteni.
Üdv,
Barbi
Szia! Azt szeretném kérdezni, hogy ha a krétafesték száradás után ilyen “poros” hatású marad, akkor is lehet rá díszíteni pl. Mintafestéssel, dekupázzsal? Merthogy ezeket elvileg
portalan felületen készítjük. A másik kérdésem, hogy akkor is jó megoldás-e a krétafesték, ha utána nem akarok antikolni? Szép, egyenletes felületet is el tudok érni vele?
Szia Szilvia!
A csiszolás után egyszerűen ecsettel kell portalanítani. És utána lehet bármivel díszíteni. Szerintem a krétafesték igazán antikoláshoz való, de láttam már, aki nem koptatta a felületet, hanem egyenletesen kente vele és úgy is nagyon jó lett.
Remélem, tudtam segíteni.
Köszönettel és üdvözlettel,
Barbi
Kedves Szilvia!
Nagyon köszönöm, én is kipróbáltam, jól működik. A színt én kevertem, egyszerű szürkét. Ha színes latex festéket veszek, mire kell számítani, az eredeti szín kifakult neked? Mennyire maradt olyan színű, mint a kikevertetett?
Köszönöm. Szia: Erika
Kedves Erika!
Örülök, hogy sikerült! 🙂 Nekem az OBI- s színes festék, amiről a bejegyzésben írtam, egyáltalán nem fakult ki, pontosan olyan színe lett száradás után, mint amilyen a színkártyán volt, amely alapján választottam és kevertettem. A színkeverésnek egyébként ez a lényege, hogy pontosan olyan színt kapsz, mint a színkártyán 🙂
Köszönettel,
Barbi
Szia Barbi!
A waxolással kapcsolatban lenne kérdésem. Csak a pnz antik wax jó ilyen típusú felületkezeléshez, vagy sima bútorwax is jó? Előre is köszönöm válaszod!:)
Kedves Lajos!
Elvileg minden bútorwax jó lehet, ismerek olyat, aki folyékonyat is használt már erre a célra. Én jobban szeretem a szilárdabb halmazállapotú, ecsettel kenhető wax- ot. PNZ, vagy Annie Sloan Antik Wax is remek. De most úgy tudom, a Pentart- nak is van antikoló wax- a, ami ráadásul nem kizárt, hogy kategóriájában a legjobb áron van, mert a többiek nem épp olcsók…
Remélem, tudtam segíteni.
Köszönettel és üdvözlettel,
Cziráki Barbara
Saját friss tapasztalat: ajtó antikolás, nem latex, hanem diszperziós+bécsi gipsz keverék kétszeri felhordása után a vizes bázisú lakk megoldja a felvitt festéket, ill. el szívja a vizet és foltos lesz a lakkozást követően. Fontos az is, hogy a festett szín sokkal sötétebb lesz a lakkozást követően! Nekem nagy kérdés, hogy ha a diszperziós színező festék helyett a latex festéket használom, akkor nem oldja meg a vizes bázisú lakk? Örömmel venném a tapasztalati tanácsokat, mert megakadtunk az ajtóink antikolásával…
Ha tehát latex+bécsi gipsz keveréket mondjuk két rétegben felviszem, hogy fedjen, akkor bírni fogja e a lakkozást, ill. a waxolást és nem lesz foltos???
Köszönöm a válaszokat!
Hello!
Sajnos erről a festék- kombinációról és lakkozásról nincsen tapasztalatom, ebben nem tudok segíteni.
Üdvözlettel,
Barbi
Kedves Barbi!
Nagy lelkesedéssel kezdtünk neki ükapám Balaton-felvidéki házának felújításához. Sajnos, per pillanat nincsen lehetőségem valódi antik darabokkal berendezni, a majd megújult házikót, viszont van jó néhány art-deco furnérozott bútorom. arra gondoltam, használnám a te receptúrádat egy alapszín eléréséhez, utána pedig kézi festéssel adnék egyediséget a bútoroknak. No de milyen festékkel? Tudnál ebben segíteni? Vagy esetleg találkoztál már valahol ilyen jellegű bútorok újjávarázsolásával? Szerintem ez az a hálószoba garnitúra, ami majd minden polgáriasult parasztházban megfordult a 40-50-es években.. Válaszodat köszönöm előre is és gratulálok az oldalhoz!!! Üdvözlettel: Zita
https://www.facebook.com/pages/RO-Zita/291503857667887?ref=hl
Szia Barbi,
kerti bútor szettet szeretnék felújítani, de több helyen olvastam, hogy a krétafestéken a viasz megolvadhat a napon, viszont nem szeretném lecsiszolni a bútorokat, illetve vannak fém részek is, szóval minden szempontból jó lenne a krétafesték. Télen fedett helyen lesznek a bútorok, de nyáron nap és eső is érheti őket. Mit javasolsz?
Kedves Ivett! Semmiképp nem javaslom kültéri használatra a krétafestéket viasszal, vagy wax- szal kezelve. Én próbáltam és bizony az esőt nem bírja tartósan. Esetleg megpróbálhatod a krétafestéket átlátszó lakkal kezelni. Azt még nem próbáltam, de hallottam olyantól, aki próbálta, hogy bevált. Egy próbát megérhet. A wax biztosan kevés lesz az állandó időjárási tényezők miatt. Remélem, tudtam segíteni. Üdv, Barbi
Kedves Barbi! A kérdésem az, hogy nagy a különbség a házilag kevert krétafesték és az Annie Sloan festék között? Sokkal jobb az AS?
Kedves Eszter! A fedését tekintve egy és ugyanaz, én azt vettem észre. A házi készítésű krétafesték is ugyanúgy tapad minden felületen és kb. ugyanúgy fed, mint az eredeti AS Chalk Paint festék. Én igazából annyi különbséget emelnék ki, hogy az Annie Sloan Chalk Paint festék egy kicsit sűrűbb. Engem ez sokszor zavar is, ilyenkor picike vízzel szoktam hígítani. Egyszer valaki megkérdezte tőlem, hogy mégis miért használom a sokkal drágább Chalk Paint festéket a házi készítésű helyett? Az oka nagyon praktikus: nem kell kevergetni, kinyitom a dobozt és már festek is. Egyszerűen időtakarékosság miatt. Nem azért, mert fényévekkel jobb, mint a házi készítésű krétafesték. Remélem, tudtam segíteni. Üdv, Barbi
Köszönöm, persze, sokat segítettél.
(Gondolom az AS csodás színei is megérik a pluszköltséget…)
Jaj, kérdezhetek még? Most jutnak eszembe dolgok… pl. az, hogy a PNZ wax is hasonló minőség, mint az Annie Sloan? És még: ugye az ember kikeverteti az OBI-ban a színt, UTÁNA beleteszi otthon a gipszet. Ettől, mármint a gipsztől nem lesz világosabb a szín?
Szia Eszter!
A PNZ és az Annie Sloan wax között semmi különbség nincsen a világon. Ugyanúgy használható, ugyanolyan az eredménye, a hatás, minden… még az ára is hasonló, sajnos a PNZ sem olcsó.
Én úgy vettem észre, hogy a gipsz, amit a színre kevertetett festékbe tettem, semmit nem világosított az adott színárnyalaton. Az én tapasztalataim szerint ez miatt nem érdemes sötétebbet kevertetni, mert egyáltalán nem jelentős a “világosodás”, már ha van egyáltalán…
Jó munkát! 🙂
Üdv,
Barbi
köszönöm, Barbi!
Szia Barbi!
Tanácsot kérnék. Szerinted érdemes beltéri teli ajtót (nem kazettásat) antikolni? Jól nézne ki? Ugye nincsenek élek, amin kijönne a hatás rendesen. Vagy van valamilyen technika, amellyel jól mutatna? Két vagy három színt felvinni?
Üdv: Géza
Szia Géza!
Ha a lakás stílusa megengedi, akkor nyugodtan. Viszont valóban, itt nincsenek élek, ami megnehezíti a dolgot. Azt tudnám elképzelni, hogy több réteg különböző színű festéket felkenni egymásra és mindenütt jól visszacsiszolni, hogy olyan igazán régies, kopott legyen az egész ajtó. Ez mondjuk marha sok meló, de jól nézne ki biztos. Viszont az összes beltéri ajtón ezt megcsinálni… hú…
Üdv,
Barbi
Szia Barbi!
Egy fehér IKEA-s babaágyat szeretnék átfesteni + antikolni. Sötétbarna alapon menta színt szeretnék, és azt csiszolom majd vissza. Az általad írt recept alapján fogom kikevertetni a festéket. Szerinted hány réteg barna menjen alulra, hogy a fehér egyáltalán ne üssön vissza a csiszolásnál? A mentából elég lesz majd egy réteg?
Az előkezelést illetően elég csak zsirtalanítani a felületet?
Előre is köszönöm!
Ági
Szia Ági!
A sötétbarnából én egy réteget kennék, de az hagyományos zománcfesték lenne és várd meg míg jól megszárad. A krétafestéket könnyen visszacsiszolnád, azért nem ajánlom a barnából, mert annak látszani kell és jól takarni a fehéret. A mentából mindenképp kell majd 2 réteg szerintem. Zsírtalanítani a krétafesték előtt nem kell biztosan, a zománcfestéknél meg majd meglátod, lehet, hogy kell valami alapozó, a festékboltban tudnak segíteni, hogy mi.
Üdv,
Barbi
Köszönöm, Barbi!
Mindenképpen szeretném kikerülni az előzetes csiszolását a teljes felületnek. A zománcfesték előtt nem kell lecsiszolni?
Üdv,
Ági
Szia! De bizony. A zománcfesték előtt vagy csiszolni kell, vagy valamilyen alapozó szerrel átkenni. Ez utóbbiról a festékboltban tudnak bővebbet mondani szerintem.
Kedves Barbi!
Én is ezzel a technikával, ill. festékkel szeretnék egy régi, nagy szekrényt befesteni, de több árnyalatot szeretnék használni. Az volna a kérdésem, hogy lehet-e valamilyen színezőt használni? Úgy gondoltam, hogy vennék fehér latexfestéket, meg ugye a gipszet és elosztanám a kapott mennyiséget és külön-külön színezném. De vajon mivel? Az itt a kérdés.
Ha van erre ötleted, szívesen veszem 🙂
üdv,
Marcsi
Szia Marcsi! Egy ismerősöm, Bluer Design színezi a festékboltokban kapható színező pasztákkal is a festékeket, tehát az is jó biztosan. Sok sikert! 🙂
Kedves Barbi!
Most kezdek a projekthez. 🙂
Bementem az OBI-ba, nem tartanak latex tartalmú festéket. 🙁 Mindegy, máshol megoldottam 🙂
Wax, mint olyan nem is hallottak. Nagy nehezen egy helyen találtam 1 l-es kiszerelést. Az is folyadék.
Egyik helyen volt méhviasz. Ez sűrű, bútorápoló, fényesítő. Az jó a wax helyett? Nem kell majd kenegetni bizonyos időnként újra?
Egyébként egy régi tárolós padot szeretnék lefesteni.
Köszönöm válaszod! 🙂
Fruzsina, jó munkát Neked, egyébként a wax akkor jó, ha ecsettel kenhető fajta. Már van a Pentart- nak is, amit hobbiboltban beszerezhetsz könnyedén. Ill. a PNZ festékboltban kapható.
Kedves Barbi!
Én ma próbáltam ki ezt a módszert egy szép tükrön, nagyon elégedett vagyok az eredménnyel! Csak annyit módosítottam rajta, hogy a végén lenolajjal kentem le, de így is nagyon szuper lett! Remek ez az oldal! 🙂
Kedves Jules! Nagyon örülök, hogy elégedett vagy és kívánok még sok örömet a festegetésben 🙂 Üdv, Barbi
Kedves Barbi!
Szeretném kipróbálni ezt a technikát egy régi, nagy faládán, amiből klassz dohányzóasztalt képzeltem el. Viszont fogalmam sincs, hogy azt a “régi”, kissé dohos szagot hogyan tüntethetném el a ládából. Van valami jó ötleted? Másik kérdésem az lenne, hogy hol lehet önmagában csak lámpabúrát vásárolni az IKEA-n kívül? Oda ugyanis nagyon ritkán jutok el. 🙁 Nagy kedvencem az oldal! Gratulálok hozzá!
Szia Ildus! Az Antik Szigettől hallottam, hogy levendula illóolaj nagyon jó a régi bútorok büdös szagának eltüntetésére. Próbáld ki. A Vivrét próbáltad már? Ott is vannak sokszor külön lámpaburák, de szerintem a Butlers- ben is lehet. Üdv, Barbi
Szia Barbi.
Azt szeretném kérdezni hogyha a festendö felület csak lakkozva volt vagy fujós festékkel volt festve elég ha festés elött valamilyen alapozót használok, vagy csiszolni is kell elötte?Köszi szépen a választ 🙂
Szia Edit! Ha krétafestékkel fested, akkor semmit nem kell. Ha vizes zománccal, talán Otex tapadásfokozó jól jöhet. Üdv, Barbi
Szia Barbi!
Szeretném kérdezni, a bekevert festék nem köt meg a gipsz miatt?? Szeretném kipróbálni, de nem biztos hogy egyszerre elhasználok nagyobb mennyiséget. Ha készítek 4dl-t az kb mire elég?? Köszi a választ elöre is, üdv: Zsuzsa
Szia! Dehogy, nem fog megkötni, ha le van zárva a doboz 🙂 4dl nem túl sok, egy kisebb komódra biztosan elég, de ez nagyon függ a festés módjától is. Üdv, Barbi
😉👍
Kedves Barbi!
Pont most szerettem volna eladni a bútoraimat, de tulajdonképpen rájöttem, hogy csak a sötétkék laminált szín nem tetszik benne, fehéret szeretnék.
Vajon egy szekrénysort le lehetne vele festeni?
Nagyon csúszós anyag, fényes, szokásos laminált, furnérból nem fából.
Szerinted ez a házi megoldás is jó lenne rá? Nem pattogna le a festék?
Tartok tőle, hogy csúnya lesz a végeredmény.
Köszönöm
Kedves Enikő! Ne aggódj, a fényes felületen is megtapad a festék! 🙂 Ez a jó benne 🙂 Nem fog lepattogni és biztosan nem lesz csúnya a végeredmény. De javaslom, hogy próbáld ki egy kisebb felületen, vagy olyan bútoron, amit erre szánnál. Szerintem elégedett leszel. Üdv, Barbi
Szia kerdeznem h színes tájegysegű motivumot is lehet a kretafestekre festeni? Én itt tudtam meg hogy ilyen festék is van és hogyan kell vele dolgozni. Hálásan Köszönöm
Szerintem bármit nyugodtan festhetsz a krétafestékkel lefestett bútorokra, persze.
Szia. Az lenne a kérdésem: Ma próbáltam először a technikát és nekem elég sűrű lett a festék és folyamatosan sűrűsödik. Valamit nem jol csináltam? Válaszodat előre is köszönöm. Zsófia
Zsófia, nagyon jól csináltál mindent, de a festékek általában sűrűsödnek, ez így van. Vízzel nyugodtan hígítsd fel, ha szükséges, én is azt csinálom folyton 🙂 Üdv, Barbi
Kedves Barbi!
Azt szeretném kérdezni Tőled, hogy a házilag, fehér színű beltéri latex festékkel megkevert krétafesték színezhető-e más módon, mint ahogyan leírtad? Tehát nem kikevertetve az OBI-ban, (én Pécsett lakom és itt nincs is OBI), hanem hogy én nyomok bele valami színező pasztát vagy ilyesmit.
Egy nagy vödörrel van ugyanis a fehér latexből, de kipróbálnám más színben is, mert remekül működik.
Előre is köszönöm a választ és továbbra is várom a hírleveleket; egyúttal gratulálok az üzemelést megkezdő Hazai Provance Vendégházhoz és sok jó embert kívánok vendégnek!
Üdvözlettel: Góg Gabi
Kedves Gabi! Szerintem minden további nélkül színezheted az általad leírt módon. Olyat is hallottam már, aki színpigmenteket kevert a festékbe, állítólag az is nagyon klassz. Üdv, Barbi
Szia letudnád irni miböl mennyi kell pontosan? köszönöm
Kata, a bejegyzésben minden le van írva pontosan 🙂 Üdv, Barbi
Szia Barbi!
Nagyon köszönöm a receptet és a pontos leírást, ugyanis eszem ágában sem volt ennyi pénzt kiadni az Annie Sloanért, viszont olyan festéket akartam, ami nem büdös, könnyű vele dolgozni és gyönyörű.
Én a Supralux színes festékét használtam, az OBI-ból, a téli dió árnyalatot, ami kicsit szürkés-fehér és gyönyörűek lettek a bútorok.
Nem fogom antikolni, nem is akartam, de a te recepted egy kicsit sűrűbb változatban még a komolyabb mélyedéseket is szépen elfedte.
Még egyszer köszönöm!
Ha érdekel, szívesen mutatok fotókat.
engem erdekelnenek kepek,koszi
Rona, mindenképpen érdekelnek a fotók, küldj kérlek az info@hazaiprovence.hu -ra 🙂 Köszi előre is! Üdv, Barbi
Rona,bocsi h beleszolok,engem erdekelnenek kepek,kuldesz nekem?koszi
megcsinaltam. bepisiltem kozben az idegtol majdnem:D
csomos mint a franc es en csak vastag harisnyant hordok,ha hordok, igy csomosan felvittem…nagyon szepen eloszlott,a masodik ecsetvonas utan nyoma se volt a csomoknak:D
mar csak aza kerdes,hogy lakkozzam,vagy waxoljam? ilyen lakk sprayt hasznalt mar valaki kozuletek?
Kriszta, én wax-ot ajánlok mindenképp.
Kedves Barbi!
Oda vagyok, meg vissza! 🙂
Nagyon örülök a receptednek, és a sok kérdés/válasznak is, azokból is sok minden megtudható.
Lenne nekem is 2 kérdésem.
A pentart Wax-ról van gyakorlati tapasztalat, tényleg ugyanolyan jó, mint az AS , és a másik, amit említesz?
Illetve még 1, a Wax-olt felület, keményedés után lakkozható, szerinted?
Köszönöm
Csodás a Hazai Provence! Gratulálok!
Szia Ildikó! Gyakorlatilag minden wax, vagy viasz használható, ugyanolyan jók mind. A felületet festés után vagy waxold, vagy vízbázisú lakkal kend le. A kettőt együtt ne! A lakk tartósabb megoldás. Üdv, Barbi
Szia Barbi!
Elkészült a fenti recepted alapján az első “alkotásom” !
Odáig vagyok, meg vissza 🙂
Nagyon köszönöm a receptet!
Szuper jó, mindenkinek ajánlom!
Szia Barbi!
Mit gondolsz, mit ajánlasz Wax helyett, milyen lakk használható erre a festékre.
Van ebben tapasztalatod?
Ajánlottam egy kedves ismerősömnek a festéket(én többször sikerrel használtam, mindig waxal zártam)ő viszont lakkozta, és a festék csúnyán felpattogzott.
Köszönöm!
Ildikó
Kedves Ildikó! Nekem a matt parkettalakk még sosem pattogott fel ezen a festéken sem és semmilyen festéken… Wax vagy HG bútorviasz is jó rá, de a parkettalakk is. Üdv, Barbi
Kedves Barbi!
Én az után érdeklődnék, hogy wax helyett jó-e a méhviasz? Sajnos Veszprémben ahol eddig voltam, csak ezt tartják.
Válaszodat köszönöm!
Szép napot!
Évi
Kedves Évi! HG méhviasz remek, én is szoktam használni, a Budapest úti festékboltban veszem 🙂 Üdv, Barbi
Szia Barbi!
Köszönöm szépen hogy válaszoltál, már meg is vettem, egy képkereten próbálom ki. Kíváncsi leszek, hogy sikerül majd.
Nagyon tetszik egyébként az amit létrehoztál. Ha arrafelé autózunk meg is szeretném majd nézni élőben is.
Évi
Sziasztok! Megcsináltam pont így csak tettem bele kevès szènsavas mèszt,nagyon jól működik,natúr fán,de bútoron,müanyag,üvegen sajnos nem! Mit csinálhatok rosszúl,a mèszpor lehet a baj,más oldalakon meg ajánlották! Nekem a bútoron ha hozzáérek kicsit körömmel azzonnal lejön!
Szia! Lehet, hogy a mészpor a hibás, nem tudom. Minden esetre az én receptem az mindenre tapad, az tuti 🙂 Üdv, Barbi
Szia Barbi!
Nagyon kezdő vagyok a témában és nagy fába tervezem vágni a fejszémet: a konyhaszekrényem ajtóit szeretném átfesteni. Maga a pult és a szekrény nem fa, hanem csempe (barna) ehhez az ajtókat kékre szeretném- most nagyon beleszerettem a kék- barna kombinációba. Kevertettem kék festéket, de most itthon mégis mintha világosnak találnám. Mennyire tudom sötétíteni egy szürkével vagy feketével? És elég a színezőpaszta? És az arányok?…. Ne haragudj a béna kérdésekért, de elbizonytalanodtam…
Előre is köszönöm!
Mónika
Mónika, azt javaslom, hogy egy tesztet fessél valahova, mondjuk ahol nem látszik, vagy egy darab fára és száradás után waxold ki, mert a wax nagyon sokat sötétít rajta, kiemeli a színt, élettel tölti meg. Teljesen más egy waxolt és egy waxolatlan felület, mint ha nem is ugyanaz a szín lenne… Üdv, Barbi
Szia Barbi!
Nagyon nagyon nagyon szuper, hogy Rád találtam! 🙂 Most szeretnék felújítani egy gyönyörű régi fésülködőasztalt, viszont nemes egyszerűségében szeretném megőrizni – antikolás nélkül, matt fehéren. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a fenti csodafesték használatát követően szükséges mindenképpen csiszolni picit, vagy mehet rá száradást követően rögtön a lakk/wax? 🙂
Köszönöm előre is a válaszod és a segítséged!
Ági
Kedves Ági! Ha nem akarod antikolni (koptatni), akkor nyilván nem kell, hanem mehet rá rögtön a wax. Illetve azért az egyenetlenségeket meg lehet csiszolni picit úgy, hogy ne kopjon le a festék. Nagyon finom csiszolópapírral, pl. 240- essel. Üdv, Barbi
Szia Barbi!
Én fürdőszoba mennyezetét szeretném festeni,ami laminált falburkolóval van burkolva.Tanácsot szeretnék kérni tőled,waxolni szükséges e?
Üdvözlettel Judit.
Kedves Judit! Mivel a fürdőszoba vizes helység, én nem festenék ott semmit krétafestékkel. Inkább vízbázisú matt zománcfestéket használnék, mivel az jobban bírja a párát, vizet. Azt waxolni sem kell, semmilyen felületkezelés nem szükséges rá. Üdv, Barbi
Köszönöm Barbi! 🙂
Ugyanitt: mivel én sokat mentem utána, nem a reklám helye, de sokaknak segítség lehet: jelentem Bp-en a 11. ker Váli utca 2.ben van egy festékbolt, ahol PNZ is kapható és egyéb márkák is sokféle színben! 🙂
U.i.: több, mint remek ez a festék arány! Nagyon szép lett az asztal! 🙂
Szia!
Az lenne a kérdésem, hogy konyhai csempére (régi fényes csempe) szeretném használni :
– alapozás nélkül akkor kenhetem -e ?
– mivel véglegesítsem a festéket : lakk? stb… ( milyen bázisú? fekete lesz az új csempe )
Köszönöm – várom megtisztelő válaszod
Szia Klaudia! Nem ajánlom konyhacsempére a Chalk Paint- et, vagy krétafestéket. Inkább vizes bázisú matt zománcfestéket ajánlanék rá, és mindenképpen alapozóval, pl. Otex. Festékboltban kérdezd meg az eladókat erről. Még műanyagfesték is jó lehet, én azzal pl. betonlépcsőt festettem.
Szia Barbi!
Én egy egész szobabútort szeretnék az általad leírt technikával átfesteni. S barna és fehér jelenleg, és a fehér felületet szeretném valamilyen más színre. Én drapp v. v.kávészínben gondolkodom.
Furnér és sima a felület.
A kérdésem az lenne kb. mennyi festék kell ehhez kb.5-6 nm az egész. Kell- e felül kezelnem, és ha igen mivel, nem szeretném ha fényes lenne . A wax erre is jó? Az voltaképp ecettel kenhető? Milyen lesz tőle a bútor száradás után?
És még egy kérdés, festés előtt használjak valamit?
Elnézést a hosszú bejegyzésemért, de az itt olvasottak most nagy lázba hoztak, mert már ott tartottam, hogy asztalossal lecseréltetem a fehér részt a bútoron ami igen költséges lenne.
Olvasgattam itt reggel és egyre jobban belemerültem az itt leírtakban és megszületett az ötlet!
Én magam megcsinálom!!!
Nagyon köszönöm az itt leírtakat!
Köszönettel várom a válaszod
Szia! Elvileg 1 liter 10nm- re elegendő, de két rétegben már csak a felére, stb… tehát kb. így számolj, 2 réteg tuti kell, ha nem több. Wax- szal nem lesz fényes, de muszáj azzal, vagy matt vizes bázisú lakkal utókezelni, hogy tartós is legyen. Üdv, Barbi
Bocs. még egy kérdés!
Ezek az anyagok szagtalanok? Azért kérdezem, hogy lehet-e ilyenkor festeni vele, mert csak a lakásban lehet a hideg és a nyirkosság miatt dolgozni.
Köszönöm a választ
Szia! Nem épp szagtalanok, de nagyon enyhe szaguk van, nem az a borzasztó, mint az oldószeres festékeknek. Én simán festek bent a lakásban, gyerek mellett. Senkit nem zavar 🙂 Üdv, Barbi
Szia Barbi!
A fürdőszobánkban a padló és a pult is beton. Le szeretném festeni fehérre, de a csiszolást el szeretném kerülni. Lehet ezzel a festékkel, ha utána lekenem valami vízálló réteggel? Esetleg tudnál ilyet ajánlani? Köszi a válaszod:Ági
Szia! Fürdőszobába nem ajánlom a krétafestéket. Betont én műanyagfestékkel kentem le, nagyon jó és kopásálló, bírja a vizet, minden. Düfának a terméke, nem volt olcsó az biztos, de érdeklődd meg a festékboltban 🙂 Üdv, Barbi
Kedves Barbi! A konyhaszekrényeket szeretném felújítani és a krétafestékre gondoltam. Hagyományos paneles konyhaszekrény, fényes felülettel. A magam által kikevert krétafesték, ahogy fenn leírtad szerinted erre is megfelelne? És utána waxot vagy inkább lakkot javasolnál? Elég sokat főzünk, s közben vannak páralecsapódások is. Melyik lenne a célszerűbb, ami védené a festést? Válaszodat előre is köszönöm. Üdv, Tímea
Kedves Tímea! A krétafesték jó a konyhaszekrény átfestésére is. Wax helyett matt vizes bázisú lakkot (parkettalakk) ajánlok, mert tartósabb és a pára ellen jobb is. Üdv, Barbi
Kedves Barbi!
Nagyon szépen köszönöm. Lenne még egy kérdésem, ha nem gond… az egyik konyhaszekrényt szeretném kitenni az erkélyre, ha ahogy ajánlottad úgy lefestem, az időjárás álló lesz szerinted? Előre is köszönöm a választ. Üdv, Tímea
szted járófelület (hajópadló) átvonására alkalmas lehet a cucc; mennyire lehet kopásálló?
kösz
Járófelület bevonásához kifejezetten padlóra való, pl. műanyagfestéket ajánlok. A krétafesték erre nem alkalmas, kopik.
Kedves Barbi! Szerinted kerítésfestésre alkalmas ez a festék? Üdv: Hajni
Kedves Hajni! Szerintem ne fess vele kültéri dolgokat, amik ki vannak téve az időjárás viszontagságainak. Még akkor se, ha felületkezelnéd lakkal, vagy bármi mással. Kerítésre olyan kültéri festéket vegyél, ami kifejezetten fára, vagy fémre való- erről érdeklődj a festékboltban. Fa kültéri dolgokra a Tikkurilla Valti Opaq festéket ajánlom, nagyon jó fajta, bár elég drága, de megéri a pénzét, mert tényleg klassz cucc. Üdv, Barbi
Kedves Barbi!
Még két kérdésem lenne: A Supralux latex festékből készült kréta festék mivel színezhető?
És láttam egy nagyon jó ötletet, virágláda volt fehérre festve, és talán dekupázzsal volt díszítve.
Műanyag ládát szeretném így megcsinálni. Szerinted megoldható?
Köszönöm szépen a válaszod.
Kedves Kata! Biztosan le fogod tudni festeni a műanyag ládát is a krétafestékkel. Ha esetleg nem akarná befogni, akkor zsírtalanítsd pl. alkoholos letörléssel, vagy lehet, hogy egy kis tapadás fokozó alapozó is elkélne, pl. Otex, kapható a festékboltokban. De az is lehet, hogy simán le tudod festeni. Én már hajzselés műanyag dobozokat is festettem vele 🙂 Viszont az IKEA- s Mammut gyerekszéken nem akart megtapadni, pedig az is csak műanyag… Tehát próbálkozni kell. Dekupázsolni pedig biztosan fogsz tudni a festett felületre! 🙂 Üdv, Barbi
Kedves Barbi !
Nagyon köszönöm a sok segítséget, csak még azt légy szíves írd meg, mivel színezhető a
Supralux latex festékből készített krétafesték?
Köszönettel: Kata
Kedves Barbi,
Teljesen beindultam én is, gondolatban… lenne nekünk egy fenyő lakkozott étkező asztalunk és székek, ezeket szeretném átpingálni… ha jól értem, ilyen igénybevételre jobb lenne lakkozni, ugye? Gyerekek szoktak rajzolni, kimennek a papírról, a waxolt felület nem tudom milyen lehet, de azt is lehet napi szinten nedves ronggyal mondjuk tisztítani? Vagy ha mégis jó lenne nekünk a wax, az mennyi idő alatt szárad meg annyira, hogy lehessen használni az asztalt?
Köszi
Kedves Barbi!
Probaltad mar esetleg textilen?
Koszonettel
Zsuzsi
Kedves Zsuzsanna! Igen, nagyon jó textilen is, pl. vászonra. De a plüssel, bársonnyal ne is próbálkozz, mert azok túl “szöszösek” ahhoz, azokra nem jó. Üdv, Barbi
Kedves Barbi!
Először is gratulálni szeretnék a Hazai Provance-hoz! Csodálatos!
Másodszor szeretném megköszönni ezt a bejegyzést, nélküle/nélkületek nem jöhetett volna létre csodaszép nappalink. Régóta utáltam már a fényes barna, lakkozott bútorainkat… Egyszercsak rátaláltam először az Anne S. festékre, de azt túl költségesnek találtam, így a te receptedet választottam. Átfestettem mindent cirka másfél hónap alatt! 🙂 pont karácsonyra készült el! Nem lehetek elég hálás a receptért, inspirációért! Köszönöm! 🙂 Ha érdekel küldök egy-két előtte-utána fotót!
Szép napot!
Viki
Kedves Viki! Hát ez remek hír, még szép, hogy érdekel, kérlek küldj képeket az info@hazaiprovence.hu -ra nekem! 🙂 Várom! Üdv, Barbi
Kedves Viki!
Szeretnék én és kérni képeket , mert egy jó ideje gyűjtöm az infókat csak még félek belevágni.
Köszönettel: Kata
totidecor1@gmail.com
Kedved Barbi!
Kikevertem a recepted alapján a festéket, és szuper lett az eredmény! Köszönöm szépen a receptet!
Annyi kérdésem lenne, hogy mivel antikoljam, mert lakkozni szeretnem a felületet, nem pedig waxolni?
Válaszodat előre is köszönöm!
Szép napot!
Niki
Kedves Niki!
Ennek nagyon örülök! 🙂 Antikolni úgy érted, hogy a sötét wax helyett? Hát ha lakkozni szeretnéd, akkor sajnos nem igazán tudok erre megoldást… Úgy tudod még antikolni, ha koptatod finom csiszolópapírral…
Üdv,
Barbi
Szia Barbi.
Igen, úgy értettem az antikolást. Akkor ezek szerint marad a csiszolás. Azért köszönöm a segítséget!
Szép napot!
Niki
Gratulálok minden illetékesnek az oldalhoz. Megjött a kedvem ,és az önbizalmam is kezd erősödni!
Én újonc vagyok minden vonatkozásban, sok tanácsot kaptam.
Első munkaként a fürdőszobai faliszekrényeket szeretném lefesteni. A szokásos préselt, laminált , fehér színben. Megfelel-e erre a Barbi ajánlotta supralux+gipsz+ színező változat? Minden választ köszönök. És örülnék, ha a szobabútorról G.Viki nekem is küldene képeket!
Szép munkákat kívánok! sarisaci
Sarolta, a lamináltat nem épp szerencsés festeni… Én még nem festettem, de több blogon is olvastam, hogy ez esetben azt ajánlják a hozzáértők, hogy a laminálást el kellene távolítani és alatta a fára festeni…
Sziasztok! Szerettem volna én is kipróbálni a festést egy míves bútoron, s nagyon nem akartam elrontani. Egy jó ismerősöm ajánlott egy kis festékboltot a Móricz környékén a Váli u-ban, ahol állitólag mindig nagyon jó tanácsokat kapott és mindenük van. Igaza lett. Kaptam kicsi vaxot, literes latexfestéket es türelmes válaszokat. Tudom ajánlani. Különben köszönöm Barbi, mert ha nincs ez az oldalad nem jutott volna eszembe, most viszont lett egy gyönyörű régi- új bútorom. Üdv. Györgyi
Kedves Barbi!
Egy régi Nagymama kori konyhaszekrényt szeretnék megmenteni. Valószínű, hogy zománc vagy olajfestékkel már festve volt. Azt kérdezném, hogy le kell -e csiszolnom a régi festékréteget, vagy valamilyen alapozót kenjek rá, vagy egyből mehetek a krétafestékkel rá? Sötétbarnás (cseresznye) árnyalatot szeretnék. Tudsz-e javasolni valamit? Előre is köszönöm!
Szia! Kiss György Debrecen
Kedves György! Elvileg a krétafestéket lehet festeni előzetes felületkezelés nélkül is, közvetlenül a korábbi festékre. Persze ez mindig bútortól függ…
Kedves Barbi!
Az lenne a kérdésem, hogy politurozott felületre is alkalmas a keverék? Van mar tapasztalat ilyen szekrennyel?
Koszi
Rita
Kedves Rita!
Biztos, hogy megtapad rajta, viszont a tartósságát illetően én nem tenném ki nagy igénybevételnek azt a bútort…
Üdv,
Barbi
Sziasztok!
Miért van az, hogy nekem csíkos marad a festett felület, bármire is kenem? (festett fa, csiszolt fa, laminált, stb)
Túl sűrű, túl híg a festék? 🙂
Köszi:
V.
Szia! Veronika, a krétafesték esetében ne számíts soha olyan egynemű felületre, mint pl. egy zománcfestéknél. Ez nem fog úgy terülni, olyan egyenletes lenni soha. A krétafestéknek pont ez a lényege, hogy rusztikusabb felületet hagy maga után, ezért is kedvelik a vintage vagy koptatott stílusú bútorok festésénél. Viszont ha nagyon sűrű a festék, akkor jellemző az inkább, amit Te írsz. Hígítsd egy kicsit és biztosan jobb lesz az eredmény. De ha teljesen egynemű felületre vágysz, akkor vizes bázisú zománcfestéket javaslok. Üdv, Barbi
Szia Barbi, csak most látom hogy írtál 🙂
Közben kitapasztaltam a festéket (ami szuper!!!), és rájöttem, hogy azért volt csíkos, mert:
– kevés réteg volt
– nem hagytam elég időt száradásra
– sűrű is volt kicsit
– nem használtam hengert
Szeretem nagyon a rusztikus felületet és most egy gyönyörű régi angol komódot festek, a fentiek korrigálásával, csodás lesz 😉
V.
Szia!
Ma lekentem ezzel a festékkel egy dohányzó asztalt és egy éjjeli szekrényt. Tervezek egy komplett ruhásszekrényt is. DE! Azon agyalok, hogy egy asztalnál pl ráteszünk vizes poharat, üdítőt stb, nedveség éri. Ettől megvédi a vax, hogy nem maradjon ott a poharak, stb nyoma, vagy inkább lakkozni kellene? Köszönöm.
Szia Csaba! Nagyobb igénybevétel esetén inkább matt parkettalakkal ajánlom felületkezelni. Üdv, Barbi
Szia Barbi! Hát ez az oldal hihetetlen jó! 🙂 Az lenne kérdésem,hogy amit kikevertettél az Obiban latexes festék,abba még belekeverted a modellgipszet és a vízet vagy azzal már csak festettél? Én két öreg íróasztalt szeretnék felújítani viszont mivel ikergyerekeimnek lenne,több színben pompázna:) Segítenél tanácsokkal?
Hajni
Kedves Hajni! A latex festékbe még belekevertem persze a modellgipszet és a vizet, a recept szerint. 🙂 Tehát mindegy, hogy fehér, vagy színes a latex falfesték, ahhoz hozzá kell keverni a cuccokat, ahogy írom a receptben. Üdv, BArbi
Szia Barbi! Egy kerti állványos virágtartót szeretnék barnáról matt zöldre festeni, mit használjak, hogy az esőt is bírja? Üdv: Éva
Kedves Éva! Én vízbázisú matt zománcfestéket használnék, hogy valóban bírja az időjárást. Festékboltban kapható. Üdv, Barbi
Kedves Barbi!
Hűtőszekrény ajtaját- tetejét-oldalát szeretném lefesteni a fentebb leírt technikával-festékkel, kicsit rozsdásodik és különben is sokkal szebb lenne így:) (a többi bútor a konyhában matt fehér provence-i stílusú), ha ezzel festem és utána waxolom, akkor nem fog egy idő után lekopni? de így is lehet rá írni fehér krétával? Üdv Saci
Saci, Neked nem krétafestékre van szükséged ez esetben, hanem táblafestékre. Lehet kapni a festékboltokban. Arra tudsz írni krétával. De a rozsdával én vigyáznék, mert az bármilyen festéken átüthet… A táblafesték alá pedig szerintem kelleni fog tapadásfokozó alapozó, mert a hűtőn nem biztos, hogy megtapad egyből. Otex- et ajánlok, szintén kapni a festékboltokban, jó tapadásfokozó alapozó. Üdv, Barbi
Kedves Barbi!
Köszönöm válaszod, közben utána néztem jobban, és valószínűleg nem jó nekem a tábla festék, mert nem igazán tetszik a felülete, a krétázás nem olyan lényeges kérdés:) A kissé matt pasztell felülethez viszont akkor a Te általad leírt módszer jó lenne? Meg fog tapadni a hűtőn vagy alapoznom kell valamivel mindenféle képen? Természetesen a rozsdát eltávolítom, csak ez után festeném.
Válaszodat köszönöm!
Üdv Saci
szia Barbi!
Azt írtad, hogy nagyobb igénybevétel esetén inkább matt parkettalakkal ajánlod a felületkezelést. Gondolom ezt a wax helyett gondolod. Konyhabútort és fürdőszobabútort festenék, melyek barnára vannak jelenleg festve. Az előző gyakran lenne tisztítva, az utóbbi pedig párás környezetben lenne. Hogyan tudnám a matt parkettalakkal a barna wax koszos hatását elérni?
Üdv, Alexa
Kedves Alexa! A wax helyett van a parkettlak, igen. A koszos hatást ún. száraz ecset technikával is el lehet érni és arra megy rá a lakk. Üdv, Barbi
Szia,ha ezt az antikolást el akarom tűntetni,akkor vissza lehet csiszolni tiszta felületűre a bútort? Köszönöm
Hát azt nem mondanám, hogy ha lefestesz egy bútort és megkoptatod, majd nem tetszik, akkor csiszold le róla a teljes festéket és ugyanolyan lesz, mint előtte, ha mi sem történt volna…
Jajj és magát kréta festéket csiszolás nélkül is le lehet vaxolni?
Persze. De egy picit érdemes a felületét nagyon finom csiszolópapírral (pl. 240-es) megcsiszolni (nem koptatni), hogy szép egynemű, sima legyen. Utána wax.
Szia Barbi! Sajnos nekem ez az aràny nem jött össze. Iszonyatosan megkötött, pedig a leírtak alapján dolgoztam. Aztán gyorsan próbáltam menteni a helyzetet vízzel és habverő segítségével + festékkel, de akkor meg hígnak bizonyult. Illetve festés utàn a fehér festék sok helyen besárgult. El vagyok kenődve😠
Andi, ne kenődj el! Az, hogy a festék besárgul, annak a jele, hogy az alatta lévő réteg, az antik bútorról átüt. Ez természetes jelenség és sokunk életét megkeseríti. Az antik bútorokkal nem egyszerű! Matt parkettalakkal vagy sellakkall lehet lezárni az antik bútor előző régi festékrétegét és arra dolgozni rá a krétafestékkel, így nem üt át. A krétafesték sűrű nagyon, sosem lesz olyan, mint egy zománcfesték állag, tehát ne várd tőle azt. Üdv, Barbi
Szia! Örülök,hogy rátaláltam az oldaladra. Tanácsot szeretnék kérni. Vettem egy kis komódot a hálóba,ezt szeretném antikolni úgy,hogy az éleknél arany szín tűnjön elő a fehér alól. Az aranyat akrillal gondoltam festeni,a fehéret pedig víz bázisú matt zománcfestékkel (az van itthon). Szerinted működhet a dolog? Ill. szerinted lakkozzam végül? Köszönöm,ha válaszolsz.
Szia! Jó vastagon vidd fel több rétegben az aranyat! Visszacsiszolni nem tudom, hogy jó lesz- e a matt zománcfesték. Én inkább krétafestéket használnék, az tuti jó. Üdv, Barbi
Kedves Barbi!
Bekevertem a festéket az előírásnak magfelelően, A keverés sorrendjén változtattam: 1:viz, 2: gipsz, majd a latex festék! szuper csomómentes lett, de nekem inkább glett anyagra hasonlitott, igy nem tudtam felvinni sehogy az előkészitett felületre, ha higitottam vizzel, akkor viszont legalább 5-6 rétegben kellett felvinnem a festéket! milyennek kellene lenni az állagának, ahhoz hogy fel lehessen kenni viszonylag csikmentesen, de fedjen is!?
A következő kérdésem az lenne hogy, a már megszáradt festék (előzőleg pormentesitve lett!) miért pattog le a felületről!
minden szép, és jó lett, majd enyhe csiszolás közben szépen elkezdett lepattogni a festék….. úgy éreztem, hogy már feladom! Egy régi tonett széket szerettem volna beantikolni, de már nem tudom mit kezdjek vele!
Elsőre egy szekrényt vállaltam be, tapasztalatszerzésként, elsőre elfogadható lett, a szék nem megy! Tudsz valami tanácsot adni?
Brigi
Szia Brigi! A festék ne legyen túl híg! Ez egy sűrű festék, sosem lesz olyan állagú, mint egy zománcfesték. A lepattogás ellen nagyon fontos, hogy a beltéri falfesték matt latex legyen. Latex nagyon fontos! A széket előtte jól portalanítsd, esetleg ecetes vízzel mosd át. Az antik bútorok néha tudnak meglepetéseket okozni, aminek nem feltétlenül örülünk… Üdv, Barbi
Udv. Szeretnek kulteren OSB lapot feherre festeni. Ezzel a technikaval mukodne szerinted? Koszonom valaszod!
Szia! Szerintem igen, működne!.
Szia!
Elôször is gratula az oldalhoz, sok hasznos infót találtam. Egy kérdésem lenne. A latex falfesték vajon milyen elnevezésen fut angolul? Néztem pl. a Dulux-okat, de sajnos nem latex a neve, csak ilyen -olyan matt.
Köszi a segítséget!
Szia! Sajnos fogalmam sincsen, hogy angolul miként lehet ez…
Szia Barbi!
Azt szeretném kérdezni, hogy Veszprémben tudok beszerezni valahol PNZ waxot? Eddig sehol nem kaptam 🙁
Köszi
Szia! Orgona utcai festékboltban lehet csak kapni. Üdv, B.
Szia!
Gratulálok az oldalhoz! Kérdésem az lenne hogy , új kezeletlen fenyő bejárati ajtóra is felkenhető a krétafesték vagy előtte le kell lakkozni ? Beltérben , társasházban lesz így eső nem éri.
Szép napot!
Szia! Szeretném megkérdezni,hogy miután elkészítem a krétafestéket érdemes-e várni valamennyit vele,hogy sűrűsödjön egy kicsit vagy azonnal kenhető? Köszönöm!
Szia!
A modellgipsz helyett több helyen bécsi fehéret ajánlanak. Mi a véleményed?
Fotelt, ami hétköznapi szivacs és bútorszövet (nem olyan “szálas”mint pl a plüss, hanem sima) lehet ezzel festeni? Nem fog használat közben töredezni, pórlódni? Köszönöm.
Szia! Jó lehet a bécsi fehér is talán. Azzal én még nem próbáltam.
Szia!
Érdeklődnék, hogy a krétafesték alá mindenképp kell egy másik szín, vagy mehet pl. natúr fenyőre és úgy visszakoptatni/csiszolni?
Illetve hány rétegben kell felhordani a krétafestéket mielőtt csiszolnám?
És a csiszolással kapcsolatban lenne esetleg barmi tanácsod hogy hol érdemes, hol nem?
Nagyon köszönöm:
Kata
Szia! Minden további nélkül mehet a natúr fenyőre is, majd meglátod, hogy a felület egy kicsit másabb lesz, mint ha pl. egy lakkozott bútorra kened, de mindenképpen nagyon szép tud lenni! 🙂
Szia! Nagyon felkeltette az érdeklődésemet ez a fajta festési technika! A kérdésem az lenne, hogy mennyire kell előkezelnem egy nagyon régi festésű gerenda szerkezetet amiről pereg le a festék? (régi kisház) Köszönöm szépen! Ágota 😊
Szia! A lepattogzott festéket érdemes lecsiszolni, de ha a festék nem sérült, nem pattogzik, akkor lehet rá azonnal festeni.
Kedves Barbi!
Beltéri ajtókat szeretnék vintage stílusra festeni a te krétafesték receptedet használva. Az a kérdésem, hogy a több réteg, ócska zománcfestéket szedjem -e le festés előtt? Tudom, hogy nagy meló, de szeretném, ha szuperül sikerülnének és a zománc miatt a fa eredeti erezet sem igazán látszik! Hőlégfúvóval és spaklival készülök nekimenni, szerinted?
Sziasztok!
Csempere is lehet hasznalni a Fürdöszobaban? Falra es a földre. Persze ha sokat eri a viz akkor hogy reagal?
Van valakinek valami ötlete. Köszönöm!
juditu.hu blogra keress rá.
Szia!
Szted konyha-,előszoba járólapot lehet így festeni? Vagy bárhogy?
Köszönöm!
Timi
Szia Timi, Nem lehet így festeni, járólapfestés juditu blogján keress rá.Üdv:Barbi
Kedves Barbi,
ha textilt szeretnék vele festeni, akkor is kell a végére a wax?
Kedves Kinga,Én nem tenném a végére a wax-ot.